Bez života?

V polovině dubna jsme s partou skvělých lidí udělali další TEDx v Hradci.

Téma Bez života? vzniklo nad půllitrem U Balbínů, bylo týmu představeno, několikrát zavrhnuto, pak vybráno mezi ostatními návrhy, pak zpochybněno… Skrátka tradiční životní cyklus tématu a tak trochu i ostatních organizačních věcí.

Proč ale téma nakonec vyhrálo? Protože si myslíme, že Hradec je bez života. Spousta lidí to tvrdí. Za mých studentských let tam chcípl pes, o víkendu se nedalo vyjít do ulic, protože se člověk bál, že přeslechl hlášení o atomovém výbuchu v Pardubicích, a měl by taky někam zalézt. Kromě pár pařících střed ročně, které se konaly v RC U Cikána, a deseti dní božského divadelního Open Air, se dalo tak leda vysedávat u piva a nadávat na to, jak je Hradec mrtvej. A tak jsme to taky dělali.

Pak se organizátoři akcí U Cikána rozhodli udělat něco trošku většího a začal se konat každoroční Majáles. Sice komerční mainstream, ale díky bohu alespoň za to! Na Hradec dobrý.

Bez peněz?

Podej prst …a jak je to dál?

Když jsem se před třemi lety připletla k aktivitě na odstranění nekvalitního ne-pomníku starosty Ulricha (který mimochodem zmínil i Pavel Karous ve svém letošním talku), a do organizace TEDxu se namočila víc, než jsem původně měla v plánu, mám díky tomu možnost měnit svět! No dobře, tak alespoň Hradec… A protože si myslíme, že to není zas tak těžké, a když se chce, tak to jde, tak jsme se domluvili s jedním naším sponzorem na úkor našeho rozpočtu věnovat jeho sponzorský příspěvek někomu, kdo v Hradci chce něco zajímavého realizovat. Alespoň by mu tak ubyla starost o to, kde sehnat peníze. Víme jak je těžké o peníze žadonit, a ještě těžší je získat. A kolik to sežere času. Deset tisíc sice není kdovíjaká hitparáda, ale na chodníku to člověk nenajde a do začátku dobrý.

„Hlavně pro nás prosím nehlasujte, máme to už finančně zajištěné, ale přijďte na naši akci, která se koná…“ Tak při tomhle výroku jedné ze soutěžících se mi draly slzy do očí. Soutěž, kterou jsme chtěli podpořit aktivní lidi se zvrhla v propagaci a reklamu již existujících a finančně zajištěných projektů. No já vím, že je to naše chyba, že jsme i na místě dostatečně nekomunikovali pravidla soutěže, která byla před TEDxem komunikována na sociálních sítích. Ale myslím, že každému bylo jasné, že jde o výhru 10 000 Kč na realizaci nápadu, a ne na vyhození do popelnice.

Kvalita není o penězích

Snížit naše náklady a díky tomu podpořit někoho, kdo si to zaslouží a vytvoří něco hodnotného pro Hradec, jsme se rozhodli také proto, že kvalitu akce a výši finančních prostředků nevnímáme jako přímou úměru. Můžete mít miliardy a i s nimi může vzniknout velký průšvih. Možná snad dokonce čím více peněz, tím větší průšvih.

Naštěstí máme v týmu skvělé lidi, kteří jsou pro organizaci obzvláště zapálení. Už v prvním ročníku hradeckého TEDxu ukázali, že kvalitní a pozitivně hodnocená akce se dá spáchat za pár desítek tisíc. Kvalita akce je přímo úměrná spíše nadšení jejích organizátorů, které se nedá koupit. Protože jak řekl moudrý Antoine de Saint-Exupery: „Chceš-li postavit loď, nauč lidi milovat moře…“

Bez TEDxHradecKrálové?

Vloni jsem se nechala unést emocemi a přímo na TEDx jsem veřejně slíbila, že další bude. Teď si tu sama pro sebe slibuju, že pokud další bude, tak už ne s mou účastí na organizaci.

Aby nedošlo k mýlce, TEDx miluju, a i všechny lidi, kteří už tři roky ztrácejí nervy a svůj volný čas, aby něco takového vytvořili! Za všechno, co mi TEDx dal i vzal jsem vděčná, bez toho bych dnes nebyla tam, kde jsem. A hlavně ten opojný pocit, když vidíte, jak si to návštěvníci užívají! Ale…

Kvalita je přednější než kvantita

TEDxů je v ČR podle mě už moc. Na tak malou republiku, jako je ta naše, je zde 5 TEDxů (Praha, Brno, Hradec Králové, Znojmo a Kroměříž), z toho Praha a Brno pořádají TEDxWoman, TEDxYouth, několikrát ročně TEDxSalon. To znamená, že za rok se v ČR uskuteční přibližně 11 TEDxů, na kterých celkově vystoupí dle mých propočtů přibližně 80 řečníků – to je skoro 6 řečníků měsíčně. A to ještě nepočítám TEDxy univerzit a společností.

Skutečně máme v naší malé zemi tolik zajímavých řečníků, kteří mají co dát TEDxu v opravdové TEDx kvalitě? Já si myslím, že ne. Rozhodně ne všichni řečníci českých TEDxů byli víc výjimeční, než polovina vašich přátel na Facebooku. Pokud by se všichni skutečně kvalitní řečníci všech českých TEDxů sešli v jeden den na jednom místě, akorát by naplnili jednodenní program a vznikla by akce hodná značky TED.

Největší úctu chovám k řečníkovi, který dokázal skutečně velké věci, je neuvěřitelně vzdělaný, vlastní několik titulů před jménem i za jménem, desítky patentovaných nápadů a firmu vyrábějící produkty na světové úrovni, které zachraňují lidské životy. Když jsem se s tímto člověkem měla spojit telefonicky, bála jsem se, že s námi ani nebude chtít ztrácet čas.

Opak byl pravdou. Času si udělal, kolik bylo potřeba. Nejen na schůzku s námi organizátory, ale i na schůzky s Jeanne Trojan, která nám řečníky pro TEDx už pravidelně pomáhá připravit. Neuvěřitelné bylo, že svou přednášku v rámci přípravy přednesl nejen celé své firmě, ale i nám organizátorům, poté s nadšením uvítal možnost využít pro přípravu přednášky pomoci od Jeanne. V kontrastu s velkou většinou ostatních řečníků, kteří například zmíněnou pomoc s přípravou pravidelně odmítají, protože už přece prezentovali mockrát, to byla neuvěřitelná a inspirativní spolupráce! Od takových lidí se máme hodně co učit!

Zkušenost je nepřenosná

To, že nepředáte členům týmu zkušenost, že je potřeba, aby svou práci, udělali včas (i když ji dělají ve volném čase), nebo že si vyslechnete mezi konstruktivní kritikou sem tam také nějaký nerelevantní názor účastníka, který si neuvědomuje, že zázraky na počkání neumíme, je už úděl organizátora. Co si ostatní sami na vlastní kůži nezažili, to jim nevysvětlíte a jejich postoj nezměníte.

Bohužel je to tak i s myšlenkami hodnými šíření – zkušenost odvyprávěná řečníky v jejich talku je na návštěvníky také nepřenosná. Pár dní je možná v návštěvnících úžasný spirit a každý jde okamžitě měnit svět, ale než se k něčemu hmatatelnému dostanou, je elán pryč a s ním i to, co si z TEDxu odnesli. Onu zkušenost, která jediná je může posunout dál, si určitě neodnesli. S tou odjeli řečníci zpátky domů.

Konec breku, něco pozitivního na závěr

Víte, že v Hradci je nově otevřený klub NãPLAVKA v citlivě zrekonstruovaném prostoru funkcionalistických Novákových garážích, který pořádá zajímavé akce, ke kafíčku podává úžasné domácí dortíky a plánuje rozšířit nabídku o domácí jídlo (i vegetariánské) z kvalitních českých surovin?

Víte, že si můžete zajít na kvalitní kávu připravenou s láskou už od pražení, přes alternativní způsoby přípravy, až po její podávání do café Na kole, a ještě si tam opravit prasklou duši na vašem kole?

A i výsledek té naší nešťastné soutěže vypadá pozitivně. Po tom, co výherce svou odměnu odmítl, oslovili jsme hned další soutěžící, která už zjišťuje možnosti realizace svého nápadu v Hradci. Když město a další okolnosti budou nakloněny, může se Hradec těšit na příjemné oživení ulic!
Edit: Jupí, od června 2015 jsou v ulicích Hradce Králové dvě Knihobudky! Iniciovala Gabriela Skálová, navrhl Ondřej Lipenský, realizováno truhlářem Tomášem Dítětem, díky ochotě lidí ze ZUŠ Střezina. Za TEDx děkuju všem zúčastněným!

Takže i v Hradci začínají vystrkovat růžky lidé, jejichž nadšení a kvalitně odvedená práce posune tohle město dál. Je to na dobré cestě…

Reklamy

3 thoughts on “Bez života?

  1. Renata píše:

    V příspěvku zmiňovaný Nápad pro Hradec spatřil světlo světa!!! https://www.facebook.com/TEDxHradecKralove/posts/916336985074465

  2. […] letošním TEDx v Hradci napsala organizátorka Renata Pavlíková malou úvahu o tom, že už asi s TEDx nebude pokračovat a proč. Podle Renaty je mimo jiné […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Reklamy